JAK JEŚĆ?

Owoce

Pestki i skóra. Przed podaniem owoce wymagają odpowiedniego przygotowania. Nie zawsze łatwo jest je obrać. Trzeba posługiwać się sztućcami do owoców – nożem i widelcem. Podczas posiłku w gronie przyjaciół czy rodziny można oczywiście nie używać sztućców. Owoce zawsze myje się przed podaniem. Dzieląc się owocem, oddajemy cząstkę z ogonkiem, ta bowiem jest przeważnie większa. Drobne pestki (gruszek, wiśni itp.) dyskretnie wypluwamy osłaniając usta ręką i odkładamy na brzeg talerza.

Morele: nie obieramy ich, ale dzielimy na pół – ręką lub nożem, którego używamy także do usunięcia pestki.

Ananas: podaje się go w plastrach (krojony w poprzek), lub podłużnych paskach albo ćwiartkach (też podłużnych). Należy pozostawić skórę, oddzielając ją oczywiście od miąższu pokrojonego w cząstki.

Banany: obiera się je ręką, po nacięciu skóry na końcu. Potem owoc kroimy widelcem.

Wiśnie i czereśnie (owoce o małych pestkach); pestki wypluwamy w zagłębienie dłoni i odkładamy na brzeg talerza.

Figi: kroimy je na ćwiartki i ostrzem noża oddzielamy miąższ.

Truskawki i maliny: można podawać je w rozmaitej postaci, zawsze ostrożnie umyte i z odjętymi ogonkami.

Liczi: trzymany w lewej ręce owoc obieramy, następnie jemy widelcem.

Mango: pani domu może przygotować je wcześniej, rozkrawając owoc na pół i usuwając pestkę. Nóż wsuwa się między skórkę a miąższ, który kroi się na romby, które pozostawiamy w „skorupce”.

Melon: jadany najczęściej na przystawkę, z cukrem, solą lub odrobiną porto, może być podzielony na ćwiartki i wówczas należy ostrzem noża odkroić miąższ od skóry, a owoc jeść widelcem, albo przekrojony na pół i wtedy posługujemy się łyżeczką.

Pomarańcza: podawana właściwie tylko w postaci sałatki owocowej, a zatem już obrana i pokrojona. Całe owoce obieramy nożem.

Grejpfrut: cząstki grejpfruta powinny zostać przed podaniem dokładnie oddzielone od skóry. Owoc jemy specjalnym widelczykiem, po jednej stronie mającym nóż-piłkę, możemy jednak posługiwać się również łyżeczką.

Brzoskwinia: ten soczysty owoc ślizga się po talerzu, toteż lepiej mocno wbić weń widelec i przytrzymując obierać ze skórki.

Jabłko i gruszka: trzymając owoc w ręku dzielimy go na ćwiartki, które unosimy kolejno na widelcu i obieramy nożem trzymanym w prawej ręce. Mniej soczyste od gruszek jabłka można obierać trzymając je w ręce. Cząstki zjadamy zaraz po przygotowaniu.

Winogrona: podajemy grona średniej wielkości lub już pocięte. Można też podawać duże grona, jeżeli dysponujemy nożyczkami do ich cięcia. Każdą z jagód jemy osobno. Skórkę i pestki możemy dyskretnie wypluć, osłaniając usta dłonią.

Lody. Nakłada się je specjalną łyżką, której ostry brzeg pełni funkcję noża. Możemy jednak posłużyć się nożem i łyżką. Zależnie od rozmiarów i kształtu bryły, kroimy lody w plastry, ćwiartki lub kule. Wraz z lodami i sorbetami ustawiamy na stole karafkę z zimną wodą.

Jarzyny. Jarzyny rozkrawa się widelcem, a nie nożem. Można nabijać lub nakładać je na widelec. Karczochy podajemy w całości wyłącznie w gronie bliskich znajomych i rodziny. Wówczas odrywa się kolejno liście i zjada je, trzymając palcami. Miąższ znajdujący się pod liśćmi wykrawamy nożem.

Jajka. Podczas uroczystych obiadów nie podaje się ich, chyba że sposób przyrządzenia umożliwia ich łatwe spożycie. Jajka na miękko należą do codziennego, domowego menu i wypada wiedzieć, jak należy je jeść. Podaje się je w kieliszku do jaj, otulone serwetką, by nie ostygły. Czubek skorupy usuwa się końcem łyżeczki lub „nożyczkami do jaj”, ale nie nożem. Nie należy wyjmować jajka z kieliszka nawet po to, by dokładnie opróżnić skorupkę. Po zjedzeniu skorupkę jajka powinno się skruszyć, aby się nie potoczyła lub – jak głosi rzymska legenda – aby nie zamieszkały w niej złowrogie moce…